Mercedes-Benz, A-Serisi hatchback ve Sedan’ın ardından şimdi de ailenin şık üyesi CLA’yı yeniledi. 2019 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) kapsamında tanıtılan ikinci nesil sedan, daha modern ve çekici duruşuyla dikkat çekiyor.

Müşteri yaş ortalamasını düşürmeye çalışan Alman marka için CLA’nın önemi büyük. Tıpkı 5 kapılı hatch ve 4 kapılı sedan modelinde olduğu gibi daha aerodinamik bir dizayn felsefesi benimseyen yeni CLA, ciddi bir mühendislik çalışması sonucunda hava sürüklenme katsayısını (Cd) 0.23’e indirmiş.

Hâlihazırda Türkiye piyasasında CLA 180d ve CLA 200 paketleriyle satılan güncel nesil ile karşılaştırıldığında yeni CLA, boyut anlamında rakiplerine kıyasla ciddi miktarda önünde. İlk jenerasyon gibi coupe-sedan formülünü sürdüren Mercedes yeni CLA’da uzunluğu (4688 mm) 48 mm, genişliği (1830 mm) 53 mm, aks mesafesini (2729 mm) 30 mm arttırırken yüksekliği (1439 mm) 2 mm kadar azaltmış. Bagaj hacmi ise sadece 10 litre iyileştirilerek 460 litreye çıkarılmış.

İç mekâna geçtiğimizde A-Serisi’yle başlayan rüzgârın burada da estiğini görüyoruz. Ancak teknoloji fuarı CES’de tanıtılmasından anlayacağınız üzere CLA’da bir dizi yeni teknoloji mevcut. 5 kapılı modelle hayatımıza giren MBUX sisteminin güncel versiyonunu taşıyan CLA, artık daha fazla komut ve istek algılayabilecek.

Sürüş asistan sistemlerini S-Serisi’nden alan yeni CLA’da yarı otonom sürüş asistanı mevcut. Motor kaputu altında ise lansmanı yapılan modelde 225 bg gücünde, dört silindirli bir motor kullanılmış. İleri aşamada yeni dizel ve benzinli üniteler, otomatik ve manuel şanzımanlar da sunulacak.

2019 Mayıs’ta piyasaya sürülecek olan yeni CLA’nın uzun tavanlı Shooting Brake versiyonu ise sene sonuna doğru gelecek. Yelpazenin tepesine yerleşecek olan AMG 35 ve 45 türevleri ise muhtemelen önümüzdeki yıl gelecek.